کارکنان بانک صادرات ایران

اخبار بانک صادرات و شبکه بانکی،اطلاعات بانکی و بانکداری ، نظرات و پرسشهای مشتریان و کارکنان

 

امروز ۲۲ مهر ماه سالروز درگذشت مهندس محمد علی مفرح بنیانگذار بانک صادرات ایران می باشد.

از مرحوم مفرح و مدیریت او خیلی گفته شده و از شور و علاقه همکاران و مشتریان قدیمی به ایشان می توان دریافت که تا چه اندازه مدیریت و شخصیت ایشان مقبول اطرافیان و کارکنان ایشان بوده است .

 چون سالهای گذشته در این روز به یاد ایشان چند خطی نوشتم تا همگی برای او از خداوند طلب آمرزش و مغفرت داشته باشیم و دعا کنیم روحش قرین رحمت بیکران الهی باشد . 

به همین مناسبت فایل ارسالی توسط جناب اقای شیاسی  یکی از پیشکسوتان و بزرگان بانک صادرات را در ارتباط با زنده یاد مهندس مفرح و گذشته بانک جهت دانلود در لینک زیر قرار داده می شود .

این فایل در پاور پوینت اجرا شده و با کلید F5 قابل اجرا میباشد که بطور اتوماتیک خواندن صفحات برای بینده قابل استفاده باشد

 دانلود فایل مهندس مفرح ارسالی توسط اقای شیاسی

روحش شاد و یادش گرامی باد


زندگی صحنه ی یکتای هنرمندی ماست

  هر کسی نغمه ی خود خواند و از صحنه رود

  صحنه پیوسته به جاست

  خرّم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد

چند هفته ای تصمیم داشتم به دلایلی دیگه این وبلاگ بروز نکنم اما منتظر امروز شدم تا شاید اخرین پست وبلاگ کارکنان بانک صادرات پس از چند سال حضور در فضای مجازی به یاد و گرامیداشت یاد و خاطره بنیانگذار بانک صادرات به سرانجام برسد .

اميدورام روزهايي برسد که با دلخوشي بيشتري براي بانک و کارکنان بانک بنويسيم .

در تلاش هستم تا پس از اين با  ثبت دامنه اینترنتی 

http://bankiblog.ir

در حد توان همت خودم به صورت شخصی ادامه فعالیت داشته باشم  .

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1389/07/22ساعت 15:11  توسط مهدی صمدی   | 

روزی سقراط ، حکيم معروف يونانی، مردی را ديد که خيلی ناراحت و متاثراست. علت ناراحتيش را پرسيد ،پاسخ داد:"در راه که می آمدم يکی از آشنايان را ديدم.سلام کردم جواب نداد و با بی اعتنايی و خودخواهی گذشت و رفت و من از اين طرز رفتار او خيلی رنجيدم."

سقراط گفت:"چرا رنجيدی؟" مرد با تعجب گفت :"خب معلوم است، چنين رفتاری ناراحت کننده است."
سقراط پرسيد:"اگر در راه کسی را می ديدی که به زمين افتاده و از درد وبيماری به خود می پيچد، آيا از دست او دلخور و رنجيده می شدی؟"

مرد گفت:"مسلم است که هرگز دلخور نمی شدم.آدم که از بيمار بودن کسی دلخور نمی شود."
سقراط پرسيد:"به جای دلخوری چه احساسی می يافتی و چه می کردی؟"
مرد جواب داد:"احساس دلسوزی و شفقت و سعی می کردم طبيب يا دارويی به او برسانم."

سقراط گفت:"همه ی اين کارها را به خاطر آن می کردی که او را بيمار می دانستی،آيا انسان تنها جسمش بيمار می شود؟ و آيا کسی که رفتارش نادرست است، روانش بيمار نيست؟ اگر کسی فکر و روانش سالم باشد، هرگز رفتار بدی از او ديده نمی شود؟ بيماری فکر و روان نامش "غفلت" است و بايد به جای دلخوری و رنجش ،نسبت به کسی که بدی می کند و غافل است، دل سوزاند و کمک کرد و به او طبيب روح و داروی جان رساند.

پس از دست هيچکس دلخور مشو و کينه به دل مگير و آرامش خود را هرگز از دست مده و بدان که هر وقت کسی بدی می کند، در آن لحظه بيمار است


پ .ن 1: امروز به این فکر می کردم چرا عده ای چشمان خود را بر حق و حقیقت می بندند ؟

چرا گاهی خیلی ها راحت از مسیر عدالت و انصاف خارج می شوند ؟

اما چه می توان کرد ، جز صبر و انتظار و امید به روزی که شاهد بر چیده شدن بد اخلاقی در سازمان ها و اجتماع خود باشیم .

پ .ن 2 :خوشبخت ترين فرد كسي است كه بيش از همه سعي كند ديگران را خوشبخت سازد.


+ نوشته شده در  سه شنبه 1389/06/16ساعت 23:43  توسط مهدی صمدی   | 

" امام علی علیه السلام در بخشی از عهدنامه مالک اشتر می فرماید:

ای مالک! تو را به کشوری فرستادم که قبل از تو، افرادی بر آنجا حکومت می کردند، افرادی اعم از عادل و ستم گر، مردم کارهای خوب یا بد این حاکمان را به خاطر دارند. می دانند کدامشان عادلانه و کدامشان از روی ستم رفتار کرده اند و بدان مردم در مورد کارهای تو همان نظر را دارند که تو در مورد کارگزاران پیش از خود داری ."

امام علی علیه السلام می فرمایند :

"و بايد از کارها آن را بيشتر دوست داشته باشى که ميانه‌روى در حق باشد (نه افراط و تفريط) و فراگيرتر در عدل وباعث رضايت مردم و رعيت باشد."

"چون نارضايتى عموم مردم خشنودى افراد خاص را بى‌اثر مى‌کند و خشم افراد خاص به خشنودى عامه مردم زيانى نمى‌رساند."

"«من اعجب بحسن حالته قصرعن حسن حیلته »
  کسی که به خوبی های خود مغرور شود،دربرنامه ریزی کوتاهی خواهد کرد"

" «من تالف الناس احبه»
هرکس با مردم انس و الفت داشته باشد، دوستش می دارند ."
+ نوشته شده در  چهارشنبه 1389/04/30ساعت 15:58  توسط مهدی صمدی   | 

خبر تکراری و قدیمی بود .

با تشکر از سعید عزیز ...


+ نوشته شده در  چهارشنبه 1389/02/29ساعت 20:56  توسط مهدی صمدی   | 

+ نوشته شده در  شنبه 1389/02/04ساعت 23:11  توسط مهدی صمدی   | 

برای اولین بار در آمریکای شمالی و به منظور تطبیق سیستم اقتصاد غربی با قوانین اسلامی ، شرکت مستر کارت، یک نوع کارت اعتباری بدون بهره را ارائه می کند. تاکنون برخی از مسلمانان مقیم، بدلیل اجبار به پرداخت بهره، حاضر به اخذ کارت اعتباری نشده بودند.

به گزارش شبکه ایرانیان کانادا (ایرانتو) به نقل از روزنامه نشنال پست، مستر کارت iFreedom Plus که بزودی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد ، تمامی شرایط لازم از جمله عدم تخصیص بهره بابت موجودی را دارا بوده و صاحب آن نیز زیر دین شرکت نمی رود.

“عمر خلایر" رییس موسسه مالی UM در تورنتو با استقبال از این طرح گفت:" کارت های اعتباری نقش مهمی در زندگی روزمره ما دارند، بدون آنها نمی توان خودرویی را اجاره کرد و یا نمی توان سفر کرد ."

دارنده کارت های جدید iFreedom ، ابتدا تا سقف 6،000 دلار ، آن را شارژ می کند و با هربار استفاده از آن، مبلغ مربوطه از موجودی اولیه کسر می شود.

عمر می افزاید، مسلمانان مایل هستند از سرمایه و پولی که به آنها تعلق دارد ، خرج کنند. استفاده از کارت های معمولی اعتباری، توأم با استرس و نگرانی است، اما در نوع جدید، چنین مشکلی وجود نخواهد داشت.

هزینه صدور کارت برای دو سال ، 50 دلار است و با هربار استفاده نیز 95 سنت کارمزد از آن کم می شود.
ار آنجا که شرکت مسترکارت، از خود ، هیچ هزینه اولیه ای به این منظور، اختصاص نمی دهد، برای ارائه کارت نیز، هیچ اعتبار و شرط اولیه ای قائل نمی شود و کارت به هر کس که مایل باشد، صادر می شود.

کارت های جدید که قرار است بطور مقدماتی، برای تازه واردان جوان کانادایی صادر شود، در جریان کنفرانس Usury-Free Association of North America در مرکز تورنتو ، رونمایی شد.

خلایر اضافه کرد:" به محض آغاز تحصیل در دانشگاه های کانادا ، بانک ها اقدام به ارائه یک کارت اعتباری 500دلاری برای دانشجویان می کنند و آنها را بدهکار خود می کنند. پس چه بهتر که جوانان ما، از ابتدا روی پای خود بیایستند و از سرمایه خود هزینه کنند."

حساب های مربوط به کارت های مزبور، همانند سایر کارت هایی که قبل از استفاده شارژ می شوند، توسط شرکت Mint Technology مدیریت می شوند ، با این تفاوت که تمامی شرایط و توانایی های مربوط به حساب کارت عادی مسترکارت را دارا خواهند بود.
ضمن اینکه اگر صاحب کارت ، هربار بیش از 100 دلار خرید کند، 1% آن به او برگشت داده می شود.

اضافه می شود، شرکت هواپیمایی الاتحاد ابوظبی، از هم اکنون برای کسانی که با کارت iFreedom اقدام به خرید بلیط کنند، 10% تخفیف قائل شده است .

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1389/01/11ساعت 20:54  توسط مهدی صمدی   | 

پرداخت اینترنتی اقساط 

مشتريان کليه بانکها مي توانند اقساط تسهيلات دريافتي خود را از طريق سيستم بانکداري اينترنتي بانک صادرات پرداخت نمايند. به گزارش روابط عمومي بانک صادرات ايران ، به مناسبت فرا رسيدن سي و يکمين سالگرد پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي و در راستاي همسويي با بانکداري بين المللي ونيز جلب رضايت مشتريان ،‌ اين بانک بعنوان اولين بانک کشور امکان پرداخت اينترنتي اقساط تسهيلات را براي کليه مشتريان سيستم بانکي فراهم کرد.

اين گزارش حاکي است ،گيرندگان تسهيلات از سيستم بانکي کشور در صورتيکه عضو بانکداري اينترنتي بانک صادرات باشند مي توانند با ورود به سايت اين بانک به نشاني (ww.bsi.ir) و انتخاب بخش بانکداري اينترنتي و درج مشخصات ، نسبت به پرداخت اقساط تسهيلات خود بدون محدوديت زماني و مکاني اقدام نمايند. گفتني است متقاضيان براي پرداخت اقساط تسهيلات ، مي بايست شماره شناسه حساب بانکي خود (شبا) را از شعبه دريافت کننده تسهيلات و يا از وب سايت اينترنتي آن بانک دريافت و سپس نسبت به پرداخت اقساط تسهيلات اقدام نمايند.

لازم بذکر است ارايه اين خدمت نوين که بعنوان گامي بلند در راستاي استقرار نظام بانکداري الکترونيک در کشور بحساب مي آيد ،‌علاوه بر جلب رضايت مشتريان ،‌تاثير بسزايي در صرفه جويي در وقت و هزينه هموطنان گرامي ،‌ خلوت ساز شعب ،‌کاهش ترافيک و ترددهاي زايد بين شهري و جلوگيري از آلودگي هوا خواهد داشت .

سرویس اینترنتی ((دامون)) 

بانک صادرات سرويس اينترنتي جديدي را تحت عنوان دامون (درگاه پرداخت اينترنتي بانک صادرات ايران) راه اندازي کرد.
به گزارش روابط عمومي بانک صادرات ، دارندگان سپهر کارتهاي اين بانک و کارت بانکهاي عضو شبکه شتاب مي توانند به راحتي و بدون نياز به هرگونه رمز جديد و صرفاً با رمزهاي مربوط به کارتهاي بانکي خود که از خدمات دستگاههاي خودپرداز استفاده مي کنند، نسبت به پرداخت وجوه مورد نظر، بصورت اينترنتي اقدام نمايند.
گفتني است اين سرويس اينترنتي منحصر به فرد با قادر ساختن فروشندگان کالا و خدمات براي پذيرش انواع کارتهاي بانکي جهت خريد آن لاين ، تجارت الکترونيک را رونق داده و تسهيل مي بخشد.
لازم به ذکر است سامانه دامون همانند پلي است بين فروشندگان کالا و خدمات وشبکه بانکي کشور که تراکنش هاي مالي را انجام مي دهد.
شايان ذکر است نهادها، سازمانها، مراکز آموزشي، خدماتي و توليدي مي توانند با بهره مندي از اين خدمت نوين، محصولات و خدمات خود را در اسرع وقت به متقاضيان و خريداران عرضه نمايند.

دارندگان فعال پایانه های فروش بانک صادرات جایزه می گیرند

با هدف ترويج و گسترش فرهنگ بانکداري الکترونيک ،‌ بانک صادرات به دارندگان فعال پايانه هاي فروش اين بانک به قيد قرعه جايزه اهداء مي کند.

به گزارش روابط عمومي بانک صادرات ايران ، اين بانک با همکاري شرکت کارت اعتباري ايران کيش ،‌طرح پايانه هاي فروش طلايي خود را به منظور ترويج و گسترش فرهنگ بانکداري الکترونيک عرضه کرد که بر اين اساس پذيرندگان پايانه هاي فروش اين بانک که بيشترين تراکنش را طي بهمن ، اسفند و فروردين 88 بر روي پايانه فروش بانک صادرات داشته باشند حائز شرايط شرکت در قرعه کشي خواهند بود و طي مراسمي که به اين منظور با حضور هيات قانوني نظارت تشکيل خواهد شد .

جوايز مربوطه به قيد قرعه به آنان اهداء خواهد شد.گفتني است جوايز در نظر گرفته شده براي دوره هاي قرعه کشي شامل ؛ 777 نفر برنده ربع سکه بهار آزادي ،‌ 77 نفر برنده 7 ربع سکه بهار آزادي ،‌ 7 نفر برنده 77 ربع سکه بهار آزادي ،‌ 7 نفر برنده 7 نيم سکه بهار آزادي و  7نفر برنده 77 سکه تمام بهار آزادي خواهند بود.لازم بذکر است مقاطع ارزيابي و شرکت دادن حائزان شرايط در قرعه کشي مزبور هفتم و هفدهم اسفند ماه سالجاري و هفتم فروردين سال 89 خواهد بود و زمان اهداي جوايز نيز در ارديبهشت سال آتي تعيين گرديده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1388/12/05ساعت 19:45  توسط مهدی صمدی   | 

در حالي با برگزاري مجمع عمومي عادي به طور فوق‌العاده‌اي بانك صادرات، 5 عضو حقوقي شامل دولت (از طريق وزارت اقتصاد)،سهام عدالت ،سرمايه گذاري بيمه ايران،صندوق بازنشستگي بانك ها و سرمايه گذاري مدار !!! (كنسرسيوم خريدار 11 درصد از سهام) به عنوان 5 عضو حقوقي جديد هيئت مديره بانك صادرات معرفي شده بودند كه دو روز پيش اعضاء حقيقي هيئت مديره اين بانك مشخص شدند. 

بدين ترتيب محمد جهرمي وزير سابق كار در شرايطي پيش از اين به سمت مديرعامل و رئيس هيئت مديره اين بانك مشمول اصل 44 حاضر در بورس منصوب شده بود كه در جريان معرفي نمايندگان حقيقي هيئت مديره ، ابوالحسني معاون وزير اقتصاد جانشين حجت اله صيدي ( به عنوان عضو غير موظف هيئت مديره) شد.
قدرت اله شريفي،مهدي فتاحي و بهمن وكيلي ديگر اعضاء هيئت مديره بانك صادرات هستند. 

براساس اين گزارش، در تركيب سهامداري اين بانك، دولت با 38 درصد، سهام عدالت با 40 درصد و شركت سرمايه گذاري مدار با 11 درصد از جمله سهامداران اصلي آن هستند كه در جريان انتخاب اعضاء حقوقي هئيت مديره بانك صادرات، دولت و سهام عدالت هر كدام يك كرسي خود را به سرمايه گذاري بيمه ايران و صندوق كاركنان بانك ها داده بودند.
بانك هزار و 680 ميليارد توماني صادرات 19 خرداد ماه سال جاري به عنوان بزرگترين بانك دولتي مشمول اصل 44وارد بورس شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1388/11/07ساعت 21:22  توسط مهدی صمدی   | 

 چند ماه قبل اخرین اماری که ازمیزان مطالبات بانکها اعلام شده بود نزدیک چهل هزار میلیارد تومان بود .

اما براساس جدیدترین گزارش بانک مركزی، میزان مطالبات معوق بانكها به 48 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است که این رقم نسبت به آخرین رقم اعلام شده پیش از این 8 هزار میلیارد تومان افزایش نشان می دهد.

این در حالی است که تا پایان آذر ماه سال 87 میزان کل مطالبات سیستم بانکی از بخش دولتی و غیر‌دولتی معادل 20 هزار میلیارد تومان بود که هم اكنون این میزان بیش از دو برابر افزایش داشته است. 

امیدوارم که این رشد فزاینده مطالبات قالبل کنترل باشه و شاهد تاثیر منفی این مطالبات بر بانکها نباشیم .

شاید همین امارها و همچنین بعضی اظهار نظر از قبیل عدم سود اوری بانکها در شرایط فعلی از سوی رئیس کل بانک مرکزی موجب شده تا شایعات زیادی در باب وضعیت نامناسب بانکها خصوصا بانک ملی منتشر شود .

چند روز قبل در مطلبی از میزان و امار چک های برگشتی خبری می خوندم که اون هم نشان از وضعیت نامناسب اقتصادی  داره که به نوعی تاثیر مستقیم بر شرایط بانکها خواهد داشت .

اما نکته مهم درباره این مطالبات شبکه بانکی این هست که : «70 درصد مطالبات معوق بانک ها در برنامه سوم و چهارم توسعه به کمتر از هزار شخصیت حقیقی و حقوقی و خاص پرداخت شده است.»

من مطمئن هستم که یک نفر از این هزار نفر اهل شهر دیار ما نیستند و صریح تر اینکه اغلب این پرونده ها اصولی و اساسی مصوب ، تایید و پرداخت نشده است و مدیرت کلان دولتی و بانکی در پرداخت انها نقش داشته است . که متاسفانه باید همه شبکه بانکی و عموم مشتریان بانکها از این بابت متحمل سختی و مشقت گردند.

اما امشب گزارش حسابرسی نشده بانک صادرات در شش ماه نخست سال 88 نگاه می کردم ، امیدورام در پایان سال مالی نسبت به دوره مشابه سال قبل و همچنین بانکهای رقیب رشد قابل قبولی را شاهد باشیم.

+ نوشته شده در  سه شنبه 1388/11/06ساعت 23:7  توسط مهدی صمدی   | 

سامانه پایا، سامانه‌ای است برای مکانیزه نمودن پرداخت‌های خرد بین بانکی که اکثراً به تعداد کلان پردازش می‌شود. در این سامانه بانک‌های عضو می‌توانند دستور واریز و یا دستور برداشت صادر کنند.

این سامانه از دو قسمت کاملاً مستقل و مجزا (واریز و برداشت مستقیم) تشکیل شده است. در این سامانه شماره حساب‌های مشتریان بدهکار یا بستانکار می‌بایست براساس ساختار شماره حساب بانکی ایران (شبا) بین بانک‌ها تبادل شود.

1. واریز مستقیم:

شیوه‌ای از پرداخت است که طی آن صاحب حساب به بانک خود اجازه می‌دهد که در زمانهای خاص مبلغ یا مبالغی را از حساب وی برداشت و به حساب اشخاص ذینفع در بانک های دیگر انتقال دهد.

موارد کاربرد:

× پرداخت حقوق

× پرداخت حق بازنشستگی

× پرداخت به مستمری بگیران

× پرداخت پاداش یا کارانه

× پرداخت سود سهام و ...

2. برداشت مستقیم:

شیوه‌ای از انتقال وجه می‌باشد که در آن مشتری، بانک را مجاز می‌نماید که مبالغ مشخصی را در زمان‌های تعیین شده از حساب‌های اشخاص دیگر در بانک‌های مختلف برداشت و به حساب وی واریز نماید. این امر با توافق قبلی طرفین (مشتریان بدهکار و بستانکار) صورت می‌پذیرد.

موارد کاربرد:

× پرداخت وجه قبوض آب وبرق و تلفن و گاز

× پرداخت حق عضویت باشگاهها

× پرداخت شهریه مدارس یا دانشگاهها

× پرداخت اقساط خرید ها

× پرداخت اقساط وام مسکن و اتومبیل و ....

× پرداخت حق بیمه

× پرداخت مالیات

× پرداخت آبونمان نشریات

× پرداخت اجاره خانه و ...

تفاوت‌های سامانه تسویه ناخالص آنی (ساتنا- RTGS)) با سامانه پایاپای الکترونیکی (پایا- ACH)

پایا- ACH

ساتنا- RTGS

مبالغ خرد – تعداد زیاد

مبالغ کلان – تعداد کم و فوری

تسویه خالص مانده در زمان های معین

تسویه به صورت ناخالص و آنی

ارسال دستور پرداخت ها بصورت فایل

ارسال دستور پرداخت ها به صورت انفرادی و تک تک

واریز و برداشت مستقیم

صرفاً واریز (انتقال بستانکار)


از دیگر نکات متمایز ACH نسبت به RTGS استفاده از شماره حساب بانکی ایران (شبا) می‌باشد که مطابق با ضوابط IBAN طراحی شده است.

«شبــــــــا»:

«شبا» عبارت است از شماره حساب بانکی ایران که مطابق با ضوابط IBAN تنظیم شده و به‌منظور تسهیل و استانداردسازی مبادلات بین بانکی و بین‌المللی بانک‌های کشور تعریف و تبیین می‌شود. با تدوین ساختار «شبا» از این پس و به مرور امانه‌های پرداخت بین بانکی منحصراً از این نوع حساب استفاده می‌شود. «شبا» مستقل از نظام شماره‌گذاری داخلی هریک از بانک‌ها است، اما در محاسبه آن از شماره‌حساب مربوط به نظام شماره‌گذاری داخلی بانک‌ها استفاده به‌عمل می‌آید.

«IBAN»:

IBAN که اختصار "International Bank Account Number" می‌باشد، شناسه‌ای است که یک شماره حساب خاص را در یک بانک در سطح بین‌الملل به‌صورت یکتا معرفی می‌کند. این شناسه مطابق با استاندارد بین‌المللی ISO 13616:2007 ایجاد شده به منظور یکسان‌سازی شماره حساب‌های بانکی در سطح بین‌المللی جهت تسهیل در تبادلات بین بانکی، تنظیم می‌شود.

«BBAN»:

BBAN که اختصار "Basic Bank Account Number" می‌باشد، همان شماره حساب فعلی مشتری است. به تعبیری بهتر، BBAN شماره حسابی است که به‌‌عنوان یک شناسه انحصاری، یک حساب خاص را در یک بانک و یک کشور به صورت یکتا مشخص می‌کند.

هنگام استفاده از خدمات سامانه پایا ضروری است شماره حساب مشتری دستوردهنده و همچنین مشتری گیرنده برمبنای شبا (IBAN) بین بانک‌ها تبادل شود. لکن تا زمان فراگیر شدن ساختار شبا درمیان مشتریان، نیازی نیست که مشتریان شماره حساب خود و یا ذینفع را برمبنای شبا (IBAN) بدانند بلکه آنها با اطلاع از شماره حساب خود (BBAN) قادر خواهند بود که از خدمات این سامانه استفاده نمایند.

پ.ن 1: منبع سایت بانک ملت
پ.ن 2: جهت دريافت شماره حساب شبا در سایت بانک صادرات کلیک کنید
پ.ن3:.....

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1388/09/26ساعت 20:47  توسط مهدی صمدی   | 

یکی از دوستان مطلب زیر در نظرات وبلاگ بیان کرده اند که پاسخ به این دوست عزیز به تبادل چند لینک و این متن ، ختم شد : 

""""سئوالی در حوزه پول و بانکداری داشتم بطور اتفاقی وبلاگ شما را پیدا کردم. سئوالی در حوزه پول و بانکداری داشتم بطور اتفاقی وبلاگ شما را پیدا کردم. به نظر وبلاگ فعالی دارید، ان شأالله که فعالتر هم بشود. لذا گفتم این سئوال را از خدمت شما بپرسم:

من هیچ اطلاعاتی در این حوزه پول و اقتصاد نداشتم، اما چند وقتی است که به مطالعه کتابی پرداخته ام و با اصطلاحی برخورده ام به نام Fractional reserve . بطور خلاصه تا اینجا متوجه شده ام که اگر روزی همه ما سپرده گذاران به بانکهایمان مراجعه کنیم و قصد تصویه کامل با بانکهایمان را داشته باشیم، هیچ بانکی در دنیا هرگز پشتوانه کافی برای تصویه با مشتریانش را نخواهد داشت. بعبارتی دیگر، نسبت عظیمی از پول در گردش در جامعه صرفا بخاطر "پول بودن" در گردش است نه به خاطر دارای پشتوانه بودن! این کتاب به این نسبت (یا شاخص) پرداخته است و به بررسی تاریخی شکل گیری آن نیز پرداخته است. بطوری که از شکل گیری بانکداری مدرن این شاخص از 1:2 تا 1:30 و حتی بسیار بالاتر و خارج از کنترل افزایش یافته است.

آیا میشود قدری در این زمینه توضیحی بفرمایید؟ این شاخص در ایران به چه گونه ای بوده است و در حال حاضر به چه ترتیبی است. یا آیا مقاله و تحقیقی در این زمینه سراغ دارید. با تشکر فراوان.به چه گونه ای بوده است و در حال حاضر به چه ترتیبی است. یا آیا مقاله و تحقیقی در این زمینه سراغ دارید. با تشکر فراوان """""


در ابتدا واژه Fractional reserve  ، کمی ناشنا اومد ، اما وقتی که کمی جستجو کردم به نظرم اومد این همان fractional-reserve-rate یا نرخ ذخیره قانونی باید باشه . فرصتی پیش اومد که به این بهانه بار دیگه نگاهی به مطالب مرتبط با این موضوع داشته باشم .

مسئله خلق بدون پشتوانه پول و نتایج محتمل اون در شرایط بحران ،  فعلا نمی تونم چیز زیادی در این باره عنوان کنم ، شاید با نظرات دوستان به نتیجه خوبی رسیدیم .

از اثار خلق پول بدون پشتوانه افزایش حجم نقدینگی ، افزایش تورم و هست و  از دلایل خلق پول بیش از حد متعارف همین عدم رعایت نرخ ذخیره قانونی بانکها و اینکه معمولا بانکها می توانند ،حدود 10 برابر سرمایه خودشون خلق پول کنند ولی در ایران گاهی این نسبتا تا ده ها برابر هم قابل مشاهده بوده است . که رعایت نکردن این نسبت باعث رشد فزاینده تورم و حجم نقدینگی می تونه باشه .

البته داستان چکهای در گردش بانکهای ما هم در چند سال قبل دیگه به قول معروف خیلی تابلو شده بود نمونه ای دیگه از خلق پول بدون پشتوانه بود که در یک دو سال اخیر مقدار زیادی از حجم این چکها کم شده تا به این واسطه حجم نقدینگی کشور کنترل کنند .

اما ...

بانکها و موسسات مالی برای حفظ نقدینگی در مواقع نیاز و یا بحرانی ، تلاش می کنند تا درصدی از سرمایه و سپرده هاشون به صورت اسکناس و نقد نگهدرای کنند و  یا به اقلامی تبدیل کنند که نقد شوندگی بالایی دارند مانند طلا ، ارز و شاید هم سهام و اوراق قرضه دولتی و اوراق مشارکت و ..

در بانکها هم به برای احتیاط و پاسخ گویی در قبال طلب سپرده های مشتریان درصدی معین را نزد بانک مرکزی می سپارند .

البته تعین نرخ ذخیره قانونی در یک اقتصاد پویا یکی از بازار های سیاست های پولی و مالی بانک مرکزی و دولت می تونه باشه .
از قرار معلوم اگر یک دولت قصد کاهش بیکاری داشته باشه با کاهش نرخ ذخیره قانونی مقداری از سرمایه های مسدود بانکها ازاد می کند تا به این واسطه قدرت و میزان پرداخت اعتبار بانکها افزایش یافته و موجب افزایش نقدینگی در گردش کارخانجات و افزایش تولید و کار خواهد شد .

و اگر هم قصد کنترل و مهار تورم داشته باشند با افزایش نزخ ذخیره قانونی از حجم نقدینگی پول در جامعه کم می کنند که البته منجر به کاهش توان اعتباری بانکها می شه .

به نظر می رسه در کنار همه اصول در نظر گرفته شده برای نرخ ذخیره قانونی در نهایت ممکنه به هر دلیلی منجر به عدم نتیجه مورد انتظار شود .

به نظرم متوسط نرخ ذخیره قانونی در ایران حدود 17% باشه که قطعا این نرخ در کشورهای تپیشرفته یا توسعه نیافته اقتصادی باید کمتر یا بیشتر از این رقم باشه.

اما در این بین سوال دوستمون در این باب که اگه یک روز غالب مشتریان برای دریافت سپرده های خودشون به بانکها مراجعه کنند ، چه خواهد شد ، پاسخی جز ورشکستگی بانکها نخواهد داشت . البته کمتر کسی پیدا می شه که اتفاق رخ داده در بانکهای امریکا با نظام بانکی ما مقایسه کرده باشه و هنوز ...

در یک شرایط بحران اقتصادی که بنا به امار منتشره تعداد ثروت مندان مثلا میلیاردر دنیا به علت از دست رفتن و ضرر در جریان بحران مالی هر روز کمتر می شود ، اگر بانکها هم با افت شدید ارزش سرمایه گذاری هاشون مواجه بشند ، چه اتفاقی خواهد افتاد ؟ منظورم این هست که علاوه بر مورد عدم دسترسی به نقدینگی ، یک کاهش محسوس در میزان پشتوانه های غیر نقدی خودشون بر خورد کنند ؟

یک نکته جالب به ذهنم رسید این بود که ظاهرا میزان ارزش دارایی های بانک صادرات در این یک  دو سال اخیر افزایش قابل ملاحظه ای داشته ؟!

به هر حال امروز یکم به بازی اقتصاد ما در تقابل ان با اصول علم اقتصاد خندیدم  و برام جالب بود که سیاست های پولی و مالی در ایران یک نمونهمنحصر به فرد  می تونه باشه که معمولا امار مقایسه ای جهانی نیز چنین مطلبی اثبات می کند. رکود اقتصادی ، رونق اقتصادی ، تورم ، کاهش نقدینگی یا افزایش اون ، سیاست انقباضی و یا انبساطی ، افزایش نرخ بهره و نحوه تعین اون و  همه و همه ... بیانگر یک اقتصاد کاملا بیمار و همچنین مدیریت ...

البته من هیچ ادعایی بابت درک صحیح و علمی از اصول اقتصادی و نظام بانکی خودمون ندارم و هر چیز که بیان می کنم تنها بر پایه دانش ناقص و اطلاعات اندک بنده هست . بنابر این جایی برای دلگیری عزیزان مسئول بانکی و اقتصادی باقی نمی مونه ...

پ.ن ۱:ذخيره قانونى بر سپرده‏هاى بانكى 

پ.ن 2: امروز در خبرها خوندم که استاد فرامرز پایور ، استاد برجسته موسیقی ایرانی و نوازنده سنتور درگذشت. البوم رنگ شهر آشوب ایشون همیشه و در همه احوالات موجب آرامش من بود . حتی این چند روز اخیر یکی از کارهای استاد برای روی تلفن همراه خودم گذاشتم  . روحش شاد و یادش همیشه در قلبمان زنده باد...

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1388/09/18ساعت 21:51  توسط مهدی صمدی   | 

پارس تاجران: برخی تصور می کنند که "آربیتراز" یک شخص است. اما در حقیقت آربیتراژ یک استراتژی و شاید بهتر بگوییم یک فرصت است.خرید بلند و فروش کوتاه همزمان یک دارایی(یا دارایی متفاوت ولی مربوط) در تلاش به منظور کسب سود با استفاده از تفاوت های غیرواقعی قیمت. شخصی که دست به"آربیتراژ می زند در واقع چیزی را می خرد و همان چیزیا مشابه آن را می فروشد. آربیتراژ ممكن است در همان بازار یا بازارهای مختلف صورت گیرد. به عبارت دیگر روشی است که در آن سرمایه گذار از تفاوت های قیمت یک سهام قابل داد و ستد در دو یا چند بورس اوراق بهادار سود می برد. او سهم را در بازاری که قیمت پائین تر است خریدای می کند و بی درنگ در بازاری که قیمت بالاتر است می فروشد. البته لازم به یادآوری است که اختلاف قیمت شدید یک سهم در دو بورس مختلف نشانه وجود ناكارآیی عمده در بازار سرمایه است. در چنین شرایطی است که تبادل سریع اطلاعات میان سرمایه گذاران فعال در این دو بورس باعث رونق جریان اربیتراژ می شود.

آربیتراژ عبارت است از فرصت دستیابی به سود بدون ریسک ، از طریق ورود همزمان در دو یا چند بازار . بطور مثال, فرض کنید سهامی در بورس سهام نیویورک و در بورس لندن معامله می‌شود همچنین فرض کنید، قیمت این سهام در بورس نیویورک 172 دلار و در بورس لندن 100 پوند است. اگر نرخ مبادله پوند و دلار برابر 75/1 دلار برای هر پوند باشد، آنگاه آربیتراژ می‌تواند با خرید مثلاً 100 سهام از بورس نیویورک و فروش آن سهام در بازار لندن به سود بدون ریسک زیر دست پیدا کند.
دلار 300={172×100)-(100×75/1)×100
در این صورت سودی معادل 300 دلار بدون در نظر گرفتن هزینه معاملات برای آربیتراژگر تضمین می‌شود. البته فرصت‌های آربیتراژی که یک نمونه آن در بالا ذكر شد نمی‌تواند برای مدت طولانی استمرار داشته باشد . با خرید سهام در بازار نیویورک ، نیرو های عرضه و تقاضا باعث افزایش قیمت سهام می‌شوند و همچنین فروش آنها در بازار لندن ، زمینه کاهش قیمت را فراهم می آورد و به زودی دو قیمت فوق با نرخ مبادله فعلی در دو بازار یکسان خواهند شد. نكته جالب تر این است ، که وجود آربیتراژگرانی که به دنبال کسب سود آربیتراژی هستند، امكان تفاوتی قابل ملاحظه بین قیمت دلار و قیمت پوند را از همان ابتدا غیر ممكن می سازد . به طور کلی می‌توان گفت، وجود تعداد زیادی آربیتراژگر در بازار، به این معنی است که در عمل، فرصت آربیتراژی بسیار کمی در بازار های مالی مشاهده می‌شود .به همین دلیل، بیشتر مسایلی که در خصوص قیمت قراردادهای آتی، پیمان های آینده و ارزش معاملات قراردادهای اختیار معاملات مطرح می‌شوند، بر این پیش فرض مبتنی هستند که فرصت آربیتراژ دیگر وجود ندارد.

آربیتراژ هم در بازار ارز معمول است و هم در بازار سرمایه . آربیتراژدر بازار ارز به آربیتراژ ارز و آربیتراژ در بازار سرمایه به آربیتراژ بهره معروف است . اگر نرخ بهره در دو کشور متفاوت باشد ، در صورت آزاد بودن ورود و خروج سرمایه ، سرمایه ها از کشوری که نرخ بهره درآن کمتر است به کشوری که نرخ بهره بیشتری دارد ، منتقل خواهد شد . این بار، هدف ، استفاده از نرخ بهره بالاتر است و این اقدام "آربیتراژ بهره"نامیده می شود . لازمه انجام موفقیت آمیز آربیتراژ ، وجود امكانات اطلاع رسانی و فنی کافی و کارآمد است.

منبع: فرهنگ لغت "آكسفورد بورس" کتاب تجارت در فاكس

پ . ن 1: به خاطر علاقه به مطالب مرتبط با بورس در یکی از سایتها به این مطلب دیدم ، فکر می کردم که مطلبی درباره آربیتراژ در وبلاگ داشته باشم اما نتونستم در ارشیو وبلاگ پیدا کنم . لذا جهت یاد اوری و یا اشنایی با آربیتراژ مطلب بالا درج شد .

پ.ن  2: برای مدتی می خوام ، مطلبی ننویسم و به قول گفتنی ها به خودم مرخصی اجباری بدم .

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1388/08/27ساعت 19:3  توسط مهدی صمدی   | 

معامله عمده بلوک مدیریتی شرکت مخابرات ایران که بزرگترین معامله تاریخ بورس ایران می باشد ، بار دیگر با تاخیر مواجه شد .

هر چند تعویق دوباره این معامله موجب شده تا به اعتماد بازار به سازمان خصوصی سازی و حتی بازار سهام خدشه وارد بشه تا اونجا که امروز شاهد صف فروش بیش از صد میلیونی برای سهام مخابرات بودیم .

با وجود اینکه بسیاری از دوستانی که در روزهای بعد بازگشایی خرید داشته اند ، شاهد افت قیمیت حدود 20% هستند و انتظار انجام این معامله همراه با نگرانی برایشان بوده ولی چیزی که توجه من جلب کرد ، ضمانتنامه ای بود که گروه پیشگامان کویر یزد یکی از متقاضیان خرید این بلوک جهت شرکت در این مزایده ارائه کرده بود .

تصویر این ضمانت نامه در یکی از سایتها دیدم و از اینکه در این معامله بزرگ بانک  صادرات هم نقش داشته خوشحال و ذوق زده  شدم . صمیمانه به دوستان شعبه صادر کننده از این ضمانت نامه تبریک و دست مریزاد عرض می کنم .


 پ .ن : بيش از 22 ميليارد 931 ميليون سهم اين شركت را در قالب بلوك 50 درصد بعلاوه يك سهم به قيمت هر سهم 340 تومان عرضه مي‌شود كه ارزش اين معامله 7.8 هزار ميليارد تومان است و خريداران بايد هزار و 560 ميليارد تومان بابت وجه نقد 20 درصدي و هر شش ماه 484 ميليارد تومان بابت اقساط به حساب دولت واريز كنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1388/06/25ساعت 20:51  توسط مهدی صمدی   | 


    خدمات ارزی بانکداری الکترونیکی  خدمات ریالی       

بانکداری اینترنتی  بانک همراه  پرداخت تلفنی قبوض

کارت هدیه

 

پ.ن : خدمات ارزی و ریالی ، بانکداری اینترنتی ، همراه بانک ، پرداخت تلفنی قبوض ، کارت هدیه ، بانکداری الکترونیکی سپهر بانک صادرات ایران

+ نوشته شده در  دوشنبه 1388/06/09ساعت 23:43  توسط مهدی صمدی   | 

نخستین کنفرانس بين‌المللی خدمات بانکی با هماهنگی وزارت امور اقتصادی و دارايی و با حضور و مشارکت کلیه بانک‌های دولتی، خصوصی، موسسات مالی و اعتباری و صندوق‌های قرض‌الحسنه کشور مهرماه سال‌جاری برگزار مي‌شود.

به گزارش بینا، در این همایش محورهایی چون جایگاه بازاریابی در عرصه رقابت بانکی، تجربه بازاریابی در بانک‌های ایرانی و خارجی، چالش بازاریابی و خدمات جدید بانکی‌، بازاریابی اینترنتی خدمات بانکی‌، مهارت‌های مورد نیاز بازاریابی در زمینه خدمات بانکی در شعب بانک‌ها‌، نقش انسجام و یکپارچگی برنامه‌های بازاریابی بانک در توسعه منابع، کاربرد پروژه‌های تحقیقاتی رضایت‌مندی مشتریان در برنامه‌های بازاریابی خدمات بانکی،‌ بررسی عوامل موثر بر رضایت مشتریان بانک‌ها در ایران، بازاریابی خدمات بانکداری الکترونیک در ایران(راهکارها، موانع و چالش‌ها)، آسیب‌شناسی تبلیغات و بازاریابی نظام بانکی ایران، بررسی ساختار سازمانی واحدهای بازاریابی نظام بانکی ایران،‌ ضرورت و چگونگی طبقه بندی مشتریان در برنامه‌های بازاریابی خدمات بانکی و.... بررسی خواهد شد

همزمان با برگزاری اولین کنفرانس بين‌المللی بازاریابی خدمات بانکی، چندین کارگاه تخصصی بازاریابی با استفاده از استادان و کارشناسان داخلی و خارجی جهت انتقال دانش و مهارت‌های نوین، در دو گروه جداگانه پیش‌بینی شده است. در حاشیه کنفرانس یک نمایشگاه تخصصی جهت معرفی دستاوردهای بانک‌های کشور در زمینه بازاریابی خدمات بانکی برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه علاوه بر بانک‌ها، دانشگاه‌ها، موسسات و شرکت‌هایی که در زمینه بازاریابی فعالیت دارند، جهت ارائه فعالیت‌ها و خدمات خود حضور خواهند داشت.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1388/06/05ساعت 18:27  توسط مهدی صمدی   | 

توسعه دستگاه‌هاي خودپرداز در ایران با استانداردهای جهانی فاصله دارد. هم‌اکنون در ایران نسبت استفاده از ابزار‌هاي پرداخت الکترونیک 11 به 89 است، در حالی ‌که در بسیاری از کشورها این نسبت حدود 60 به 40 است.

به نوشته «دنياي اقتصاد»، مسعود علیاری، معاون اداره کل خدمات کارت بانک کشاورزی، در گفت‌وگو با پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، عدم فرهنگ‌سازی برای استفاده بهینه از خدمات بانکداری الکترونیک را یکی از مهمترین چالش‌هاي سرویس‌دهی خودپردازها دانست و گفت: «اغلب دارندگان کارت تصور می‌کنند صرفا باید پول فیزیکی از دستگاه دریافت و آن را در مراکز خرید به مصرف برسانند؛ در حالی‌ که با استقرار حدود هشتصد هزار دستگاه پایانه فروش در اکثر مراکز خرید، دارنده کارت می‌تواند بدون نقل و انتقال فیزیکی پول با استفاده از POS اقدام به خرید کند.»

وی با اشاره به اینکه در ایران نسبت‌هاي استفاده از pos و ATM منطبق با میانگین جهانی استفاده از دستگاهای مذکور نیست و همین امر سبب شده بر دستگاه‌هاي ATM فشار وارد شود، عنوان کرد: «در حال حاضر در ایران نسبت استفاده از ابزار‌هاي پرداخت الکترونیک 11 به 89 است؛ یعنی دارندگان کارت 11 درصد از pos و 89 درصد از ATM استفاده می‌کنند؛ در حالی‌ که در بسیاری از کشورها این نسبت حدود 60 به 40 است، برای همین، لزوم فرهنگ‌سازی استفاده بهینه از خدمات بانکداری الکترونیک برای جلوگیری از نقل‌وانتقال فیزیکی وجوه ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.»

وی با اشاره به مشکلات دیگر خودپردازها در ایران افزود: «چالش دیگر، محدودیت افزایش تعداد دستگاه‌ها با توجه به لزوم سرمایه‌گذاری بانک‌ها در مقایسه با تعداد کارت‌هاي صادره است، با توجه به اینکه دستگاه‌های خودپرداز عمدتا وارداتی بوده خرید و سرمایه‌گذاری برای بانک‌ها نیز بسیار هزینه‌بر بوده است، البته در سال‌های اخیر، تلاش‌هاي زیادی برای ساخت خودپرداز داخلی صورت گرفته و نتایج خوبی نیز در بر داشته است، ولی با توجه به نیاز کشور به توسعه و افزایش دستگاهای خود پرداز این اقدامات باید گسترش بیشتری یابد.

علیاری اظهار داشت: «در حال حاضر تعداد کارت‌هاي صادره کل شبکه بانکی بالغ بر 65 میلیون کارت است، در ‌حالی ‌که تعداد دستگاه‌هاي خودپرداز به‌رغم تلاش‌هاي گسترده بانک‌ها تاکنون به سیزده هزار دستگاه رسیده است و نسبت کارت به ATM در حال حاضر به پنج هزار رسیده، در حالی ‌که استاندارد جهانی هزار است.»


معاون اداره خدمات کارت بانک کشاورزی با بیان اینکه در زمینه توسعه دستگاه‌هاي خودپرداز با استانداردهای جهانی فاصله داریم، عنوان کرد: «توسعه و افزایش تعداد کارت راحت‌تر ولی توسعه دستگاهای خودپرداز مراحل سنگین‌تر و هزینه‌برتری دارد؛ بنابراین، توسعه ATM همگام با صدور کارت صورت نگرفته است.» ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 1388/05/27ساعت 23:7  توسط مهدی صمدی   | 

امروز صبح متوجه شدم که یک مشتری با حالی پریشان با همکارم در حال گفتگو است . نزدیک رفتم و و شرح واقعه جویا شدم ...

ظاهرا از کارت یک مسافر که به سرقت رفته بود در مدت چند ساعت بیش از بیست و پنج میلیون برداشت شده بود !

گفتم : کارت گم شده ، رمز از کجا بدست اوردند ؟ گفت : که رمز هم همراه کارتم بود !

صورت حسابی همراهش بود که اشاره شده بود که این برداشت ها از خودپرداز بانک صادرات انجام شده ...

از قرار معلوم سارق عزیز علاوه بر برداشت مبلغ دویست هزار تومان از خودپرداز یک خرید یا انتقال وجه دو میلیونی هم داشته !

به مسافر حیران شماره شرکت کارت اعتباری دادم و برای همکار بانک ملی نوشتم که از فلان مسیر می تونه شماره کارتی که پول به اون کارت واریز شده پیدا کنه ؟

به مسافر ناراحتمون گفتم که شانس بیاری که این انتقال به حساب بوده باشه که راحت می شه ، پیگیری کرد  و به نتیجه رسید ولی اگه خرید شده باشه خیلی سخت می تونید سارق پیدا کنید مگر اینکه مغازه دار بتونه ایشون شناسایی کنه !

اواخر وقت همکار بانک ملی تماس گرفت و گفت که با پیدا کردن شماره کارت و تماس با شرکت تونسته حسابی که پول به اون واریز شده ، پیدا کنند ..

از مرکز نگاه کردم دیدم که این خرید بوده نه انتقال ! اما خوب دقت کردم متوجه ساعت تراکنش شدم 23:50

مطمئن شدیم که این مغازه دار با توجه به صنف کاریشون تا اون موقع شب فروش نداره ! و نتیجه این شد که سارق محترم خودش صاحب مغازه بوده یا ...

رمز کارتهای بانکی را همراه کارت خود نگه ندارید !!
پ.ن 1: یکی از بهترین دوستان و همکاران من درباره ساعت تراکنش فرموده اند که : مورد زمان تراکنش ذکر شده این رو باید یادآوری کنم که کلیه تراکنشهای خرید در ساعت 23:50 در حساب پذیرنده ثبت می شود و الزاما نشان حضور مغازه دار در آن ساعت در محل کار خود نیست .

پ.ن 2: اگر تعداد کارتهای بانکی همراهتان زیاد هستش ، بهترین پیشنهاد یکی کردن رمز همه کارتهاست ، البته مراقب باشید که به کسی نگویید . البته به شرط اینکه خودتان اشتباه نکنید ، بد هم نیست که با تغییر رمز همان رمزهای قبلی را همراه کارتها نگه دارید ...

پ.ن 3: اگه خدا بخواد می خوام  دو سه روزی برم  کوه و به قول محلی ها برم توی "سرا" پیش چند تا چوپان و  یک گله گوسفد چند روز زندگی کنم ، زندگی ...

+ نوشته شده در  دوشنبه 1388/05/05ساعت 23:9  توسط مهدی صمدی   | 

۱) در معاملات هفته گذشته پنج درصد از سهام بانک صادرات ایران با تعداد تقریبی بیش از هشصد و چهل میلیون سهم ُ به کارکنان بانک تعلق گرفت .

 ۲) ۶ میلیارد و 721 میلیون و 200 هزار سهم از سهام بانک صادرات به ارزش بیش از 3 هزار و 441 میلیارد ریال از طرف دولت به شرکت کارگزاری سهام عدالت واگذار شد.

۳) مجمع عمومي عادي سالانه بانك صادرات ايران (شرکت سهامي عام) صبح روز چهارشنبه 31 تيرماه امسال برگزار مي شود. به گزارش روابط عمومي بانك صادرات ايران در اين مجمع كه با حضور مديران و سهامداران رأس ساعت 8:30 صبح روز چهارشنبه 31 تيرماه سالجاري در محل تالار وحدت تهران واقع در خيابان حافظ برگزار خواهد شد .

۴) صورتهای مالی حسابرسی شده 12 ماهه بانک صادرات

http://www.seo.ir/Portals/44fa7561-5.../880422-49.pdf

۵) بعد از سه روز رقابت عرضه دو بلوک ۵ درصدی بانک صادرات به روز شنبه موکول شد .

اولین بلوک بانک صادرات تا پایان معاملات امروز به قیمت 1421 ریال رسیده است و دومین بلوک 5 درصدی این بانک نیز تا قیمت 1459 ریال پیشنهاد معامله داشت.

۶) با توجه به  نزدیکی مجمع بانک صادرات و همچنین عرضه بلوکی سهام ، اخرین قیمت سهام بانک صادرات به بیش از ۱۰۹۰ ریال رسید .

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1388/04/24ساعت 20:34  توسط مهدی صمدی   | 

  بانک صادرات ایران ، بعنوان اولين بانك كشور سيستم انتقال وجه اينترنتي به كليه بانكهاي كشور را راه اندازي نموده است .

كليه مشتريان سرويس بانكداري اينترنتي بانك صادرات مي توانند باورود به بخش عمليات حساب سايت بانكداري اينترنتي و انتخاب گزينه انتقال وجه بين بانكي(ساتنا) راسا و بصورت آن لاين تا سقف 60 ميليون ريال نسبت به حواله وجه به حسابهاي مشتريان كليه بانكهاي كشور اقدام و از اين خدمت نوين بهره مند گردند .

بانك صادرات ايران همچنین سيستم مکانيزه اي را بمنظور پرداخت اقساط دوره اي مشتريان با عنوان ((دستور پرداخت اينترنتي )) راه اندازي كرد.

مشتریان با ورود به بخش پرداخت و انتخاب گزينه دستور پرداخت قادرند نسبت به پرداخت اقساط يا واريزهاي دوره اي خود به ساير حسابها اقدام نمايند.

گفتني است صاحبان حسابهای سپهری با عضويت در بخش بانكداري اينترنتي بانک صادرات ایران و دريافت دستگاه رمزساز (OTP)می توانند از خدمات متنوع سيستم بانكداري اينترنتي شامل؛ انتقال وجه، پرداخت قبوض، دستور پرداخت، تعيين مبلغ چك ، مشاهده صورتحساب و مديريت حسابها بصورت رايگان و بدون پرداخت وجه بهره مند شوند.

پ.ن : سایت بانکداری اینترنتی بانک صادرات

+ نوشته شده در  سه شنبه 1388/04/09ساعت 20:55  توسط مهدی صمدی   | 

نكته1 ضمانتنامه:ضمانتنامه بر اساس عقد ضمان صادر مي گردد.عقد ضمان عقدي است كه به موجب آن شخصي،مالي را كه بر ذمه ديگري است به عهده مي گيرد.

نكته2 : ضمانتنامه  سندي است كه به موجب آن ضامن، ضمانت انجام  تعهدات اشخاص را در رابطه با موضوع ضمانت به عهده مي گيرد.در ضمانتنامه بانكي، بانك ضامن است.

نكته 4: در ضمانتنامه بانكي مبلغ ضمانتنامه را وجه الضمان گويند.

نكته 6: ضمانتنامه بانكي شامل ضمانتنامه هاي شركت در مناقصه،شركت در مزايده ،حسن اجراي تعهدات، پيش پرداخت، استرداد كسور وجه الضمان، تعهددين يا تعهد پرداخت و ساير مي باشد.

نكته 7: ضمانتنامه شركت در مناقصه (نمونه 28) به منظور اطمينان از عدم انصراف برنده مناقصه و امضاء قرارداد ، از كليه شركت كنندگان در مناقصه اخذ مي گردد.

نكته 8: نمونه هاي ضمانتنامه به نفع بخش خصوصي (نمونه 28) و ضمانتنامه به نفع بخش دولتي (نمونه 28/1) با هم متفاوت هستند.

نكته 9: ضمانتنامه شركت در مزايده به منظور اطمينان از انجام عمل و عدم انصراف برنده مزايده و امضاء قرارداد از كليه شركت كنندگان در مزايده اخذ مي گردد.

نكته 10: ضمانتنامه حسن اجراي تعهدات به منظور تضمين انجام صحيح و به موقع تعهدات پيمانكار (مشتري بانك) كه به موجب قرارداد و شرايط پيمان  به عهده گرفته است صادر مي گردد.

نكته 11: تعهدات مالي مستقيم مشمول ضمانتنامه حسن اجراي تعهدات نيست و بايد براي اين تعهدات ضمانتنامه تعهد دين يا تعهد پرداخت صادر نمود.

نكته 12: ضمانتنامه پيش پرداخت در زماني كه كارفرما قصد پرداخت پيش پرداخت (پول  پيش) به مضمون عنه (مشتري بانك) را دارد صادر مي شود.

نكته13: در صورتيكه در ضمانتنامه پيش پرداخت قيد گردد "اعتبار اين ضمانتنامه منوط به واريز وجه ضمانتنامه به حساب شماره               نزدشعبه         مي باشد" به آن ضمانتنامه پيش پرداخت مشروط گويند.

نكته 14: كارفرمايان معمولا 5 تا 10 درصد مبلغ پرداختي صورت وضعيتهايپيمانكاران را به منظور تامين خسارت احتمالي تا پايان كار نزد خود نگه مي دارند كه آن را كسور وجه الضمان تعبير مي كنند

نكته 17: ضمانتنامه تعهد دين يا تعهد پرداخت براي اطمينان از پرداخت ديون بدهكار در سررسيد يا سررسيد هاي تعيين شده اخذ مي گردد.

نكته 19: فقط ضمانتنامه هاي شركت در مناقصه ، حسن اجراي تعهدات ، پيشپرداخت و استرداد كسور وجه الضمان داراي نمونه چاپ شده مي باشند.

نكته 20: شماره نمونه ضمانتنامه استرداد كسور وجه الضمان "27" ،شركت در مناقصه  "28" ،حسن اجراي تعهدات "29" و پيش پرداخت "30" مي باشد

نكته 21: ضمانتنامه شركت در مزايده و ضمانتنامه هاي تعهد دين يا تعهدپرداخت و ضمانتنامه گمركي داراي فرم تائيد شده توسط واحد حقوقي بانك مي باشند.

نكته22: براي صدور ضمانتنامه هايي كه فاقد نمونه يا فرم تائيد شده ميباشند لازم است ابتدا متن پيشنهادي ذينفع توسط واحد حقوقي بانك تائيدگردد.

نكته 23: براي اخذ تائيديه متون ضمانتنامه هاي پيشنهادي توسط مضمون له كه فاقد فرم يا نمونه مي باشند مي بايست متن پيشنهادي را به دايره تسهيلات اعطائي سرپرستي يا استان ارسال تا آن دايره نظر واحد حقوقي را اخذ نمايد.

نكته 24: صدور ضمانتنامه به نفع بخش خصوصي توسط شعب و حوزه ها فقط درقبال وثيقه ملكي يا سپرده بلند مدت يا اوراق مشاركت يا وجه نقد و در چ

نكته 25: منظور از بخش دولتي، سازمانها و شركتهاي وابسته به سه قوه (مجريه ، مقننه و قضائيه ) كه حداقل 51 درصد سهامشان متعلق به آن قوه  است مي باشد . در غير اين صورت بخش خصوصي تلقي مي شود.

نكته 26 ضمانتنامه: صدور ضمانتنامه به نفع نهادهاي عمومي غير دولتي (به استثناي شهرداري ها، شركتها و موسسات تابعه و وابسته به آنها ) همانند صدور ضمانتنامه به نفع بخش خصوصي خواهد بود.

پ.ن : این نکات ذکر شده همگی از سوی اداره اموزش بانک صادرات ارسال شده  اند . در این بین هم تعدادی به دستم نرسیده . اگر دوست عزیزی این پیام ها کامل دریافت کرده ، ممنون می شم که من مطلع کنه تا بتونم  همه نکات ارسالی در باره ضمانت نامه داشته باشم .

+ نوشته شده در  سه شنبه 1387/12/06ساعت 2:22  توسط مهدی صمدی   | 

مطالب قدیمی‌تر